Jak powinien wyglądać ubiór dla matki pana lub panny młodej? Przeglądamy propozycje polskich projektantów i popularnych marek!

Stylizacje dla panny młodej to nie lada wyzwanie, ale ubiór dla matki weselnej też nie jest prostym zadaniem. Oczy wszystkich zwrócone są tego dnia w stronę pary młodej, ale wszyscy goście obserwują też rodziców głównych bohaterów wieczoru. To oni zapraszają, rozmawiają, pomagają, doglądają – uczestniczą aktywnie w tych ważnych dla swoich pociech chwilach. Nierzadko zdarza się tak, że mają więcej obowiązków niż sami młodzi.

Na jaką stylizację powinna zdecydować się matka weselna? Przede wszystkim musi myśleć o pogodzeniu powagi sytuacji z komfortem. Ślub dzieci to jedna z ważniejszych chwil w jej życiu, więc klasyka, elegancja czy szyk to słowa kluczowe podczas szukania odpowiedniej kreacji. Z drugiej jednak strony, natłok obowiązków tego dnia wymusza wybór dość wygodnej sukienki.

Jeżeli chodzi o zasady dress code`u, należy zwrócić uwagę na kolorystykę, krój czy długość kreacji. Podstawą jest rezygnacja z bieli i barw pokrewnych, które zarezerwowane są tego dnia dla panny młodej. Nie poleca się też czerni, która jednoznacznie kojarzy się z żałobą.

Matka powinna wyglądać dostojnie i elegancko, więc nie polecamy zbyt krótkich krojów (najlepsza długość: za kolano lub do ziemi), głębokich dekoltów i wycięć, opiętych fasonów (nawet jeżeli figura na to pozwala), pstrokatych printów i wymyślnych projektów. Nudna mała czarna niech czeka na kolejny dzień w pracy, a szalona, koktajlowa suknia na bal sylwestrowy.

Jeszcze większy porządek. I jeszcze większy spokój. Nowa kolekcja polskiej marki zachwyca błogim klimatem i uspokaja zmysły.

Charakterystyczne dla EST by ES. różnorodne desenie schodzą na drugi plan (ukrywając się w podszewkach) na rzecz faktur: geometrycznie tłoczonych, reliefowych, zamszowych, melanżowych czy zupełnie gładkich. Forma dyktuje temat: dzianiny nobilitowane do elegancji wyższej. Delikatnie obniżona linia ramion płaszczy i żakietów. Talia – dzięki spódnicom – zawsze zaznaczona. Kieszenie – mniej lub bardziej ukryte w szwach. Niespodzianka w nieoczywistych spotkaniach linii przodów i tyłów. Nowe wykończenia: mereżka i lniana, metaliczna taśma.

Kolorystyka wcale nie taka oczywista, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się stonowana i pospolita: słodkie ecru, wanilia, czerń węglowa, kamień, popiel, odrobina miedzi, różu pudrowego, szafiru i wina.imagesb